Класична музика

Музичне виховання дитини - невід'ємна частина процесу виховання в загальному. Мова йде не тільки про розвиток музичного слуху. Музика впливає на розвиток емоційної сфери дитини, допомагає прищепити йому гарний смак і почуття прекрасного. Особлива роль в музичному вихованні дитини відведена класичній музиці. Класичні мелодії відрізняються гармонією, благородством інтонації і багатством відтінків.

Звичайно, класична музика для дітей складніше, ніж сучасна, адже чіткий ритм і динаміку сучасних мелодій сприйняти набагато легше, ніж вишукану складність класичних творів. Класичну музику потрібно вчитися слухати, вчитися розуміти. І починати це потрібно робити з самого маленького віку.

Діти до трьох років, можливо, ще не вміють чітко сприймати мелодію, але вони вже розрізняють різницю у звучанні звуків. Тому вже в такому віці можна давати дитині слухати мелодійні композиції. Музику варто вибирати в залежності від часу доби. Вдень, коли дитина активна, можна ставити ритмічні композиції Моцарта, «Жарт» Баха. А перед сном - повільні, розслаблюючі мелодії: ноктюрни Глінки, «Місячну сонату» Бетховена, уривки з сюїти «Пер Гюнт» Гріга. У цьому віці дитині краще не давати слухати сумні, тривожні мінорні мелодії.

У віці чотирьох років потрібно приділяти слухання музики більше часу. Дитина вже здатна вчитися слухати музику осмислено, вловлювати ритм, темп, виділяти в звучанні окремі інструменти. На цьому етапі вже можна пояснити дитині, що таке «мажор» і «мінор», та проілюструвати прикладами. В якості мінорного твору підійде, скажімо, «Перша втрата» Шумана, а в якості мажорного - «Італійська полька» Рахманінова.

У віці 5-6 років можна розширювати музичний репертуар, призначений вашій дитині для прослуховування. У цьому віці класична музика для дітей повинна бути різноманітною. Намагайтеся вибирати музику, відповідну емоційному настрою дитини. У цьому віці вже можна пробувати починати музикотерапію, коригуючи при необхідності емоційний стан дитини за допомогою класичної музики. Які саме композиції варто давати послухати в конкретних випадках?

Класична музика для дітей: музикотерапія

/Files/images/animatsii/muzika/0_a8be5_4761a52b_S.pngЗняття емоційної напруги, заспокоєння: добре підійдуть мелодії для флейти, скрипки і фортепіано, а також вальси. Дайте дитині послухати Вівальді, «Ноктюрн соль-мінор» Шопена, «Місячне світло» Дебюссі, Шосту симфонію Бетховена, «Колискову» Брамса, «Аве Марія» Шуберта.

Зняття тривожності і невпевненості: мелодії повинні бути мажорними, але при цьому не надто швидкими (темп нижче середнього). Підійдуть мазурки і прелюдії Шопена, вальси Штрауса.

Зменшення нервового збудження і роздратованості: тут вам допоможуть Бах («Італійський концерт», «Кантата № 2»), Бетховен («Симфонія ля-мінор», «Місячна соната», ода «До радості»), симфонії Гайдна, «Ранок» Гріга, «Полонез» Огінського, «Хор пілігримів» Вагнера, «Сентиментальний вальс» Чайковського.

Покращення настрою: тут допоможуть багато твори Моцарта і Чайковського, «Менует» Генделя, уривки з опери «Кармен» Бізе, «Пори року» і «Маленька симфонія» Вівальді, квінтет «Форель» та «Музичний момент» Шуберта.

Поліпшення активності, підняття життєвого тонусу: мобілізуюче вплив роблять ритмічні підбадьорливі марші. Можна порекомендувати «Марш олов'яних солдатиків» з балету Чайковського «Лускунчик», третю частину Шостої симфонії Чайковського, увертюру «Егмонт» Бетховена, «Угорську рапсодію 2» Ліста.

Від зниження уваги: Чайковський («Пори року»), Шуман («Мрії»), Дебюссі («Місячне світло»).

Зняття головного болю: «Дон Жуан» і Сорокова симфонія Моцарта, «Угорська рапсодія 1» Ліста, «Фіделіо» Бетховена.

Від безсоння: «Сумний вальс» Сібеліуса, «Мрії» Шумана, «Ранок» та «Танець феї Драже» Чайковського, взагалі підійдуть практично будь повільні вальси.

Звичайно, це далеко не вся класична музика для дітей. Цей список можна і треба розширювати залежно від переваг вашого чада. З «універсальних» класичних композиторів можна порадити Моцарта і Чайковського.

Музика Моцарта - досить проста для сприйняття, але при цьому вишукана, гармонійна і дуже світла. Його навіть називають «сонячним» композитором, незважаючи на те, що писав він і трагічні твори. Є припущення, що діти так люблять музику Моцарта тому, що він почав писати її, коли сам був дитиною, і зберіг своє дитяче сприйняття світу на все життя.

Балети Чайковського теж рідко залишають дітей байдужими. Фрагменти з «Лебединого озера», «Лускунчика», «Сплячої красуні» улюблені багатьма. Під цю музику дитина може фантазувати, уявляючи собі найцікавіші картини і придумуючи захоплюючі історії.

Класична музика для дітей - ваш великий помічник у вихованні дитини.

Кiлькiсть переглядiв: 0

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.