Навряд чи кому-небудь з батьків хочеться, щоб їх дитина ходила в брудному одязі, розкидав де попало речі і залишав за собою в раковині посуд. Але й відпрасований "ботанік", який не грає з хлопчиськами, що б, не дай бог, не забруднити сорочку, не варіант. Де ж золота середина? Як привчити дитину до порядку й дисципліни? І головне - не перестаратися?

/Files/images/animatsii/malyishi/635fff39766ce5a4c6f513f300044928.jpg

Перш за все, давайте з'ясуємо, для чого потрібно привчати дітей до будь-чого було? Зрештою всі люди різні, є й повні нечупари, живуть же вони, цілком задоволені собою. "А ось і ні!" - Заперечують психологи. Є принаймні кілька причин, за якими необхідно привчати дитину до акуратності. По-перше, ПОРЯДОК РОЗВИВАЄ. Мислення дитини влаштовано таким чином, що його розвиток відбувається шляхом упорядкування все, що він бачить. Якщо він постійно бачить перед собою хаос, то і розвиток його сповільнюється. По-друге, треба вчитися жити З ЛЮДЬМИ. Протягом життя вашій дитині доведеться багато разів опинятися в ситуаціях, коли необхідно існувати пліч-о-пліч з іншими людьми. Для того щоб неакуратність не заважала вашій дитині будувати з ними відносини, важливо правильно організувати життя своєї родини. Психологи виділяють кілька принципів, яких слід дотримуватися, щоб вся сім'я засвоїла правила гуртожитку.

ПРИНЦИП 1: Живи і давай жити іншим

Правила прості: якщо ти щось взяв - поверни на місце, якщо ти щось відкрив - закрий, а якщо в
будинку хтось спить - не шуми ... З дитинства необхідно привчити дитину доглядати за собою.

ПРИНЦИП 2: Тільки позитивні емоції

Ніколи не карайте дитину за не надто фанатичне прагнення до збирання. Було б парадоксально, якби йому подобалося драїти підлоги або мити посуд.
Не змушуйте дитину займатися прибиранням, він сам повинен дозріти до цього: "Я прибираю, бо мені подобається, коли чисто".
Придумуйте різні сценарії для збирання іграшок (наприклад, м'які іграшки відправляються "на іншу планету" - в коробку).
Влаштовуйте конкурси (хто покладе іграшки в ящик швидше).
НЕ заважає йому наслідувати. Будь-яка дитина діяльний від природи: у ньому закладений інстинкт наслідування дорослим. Саме тому він кидається допомагати нам чи копіювати наші дії. Якщо в цей момент він почує "Не лізь!", "Ти ще маленький" або "У тебе не вийде", цей порив буде припинено на корені. А потім ви дивуєтеся: чому він такий ледачий? Тому що ловити момент треба було раніше, коли він пропонував вам свою невмілу допомогу.

ПРИНЦИП 3: Все треба пояснювати

Ви повинні не тільки подавати дитині хороший приклад поводження з речами, а й пояснювати, чому ви це робите. Тільки тоді дитина буде підтримувати порядок не механічно, а цілком свідомо.
• Розкажіть дитині про пил: вона шкідлива (в пилу живуть кліщі, які викликають алергію).
• Поясніть, чому треба класти речі на місце: тому що інакше в потрібний момент ви їх не знайдете.
• Чому треба залишати за собою все в тому ж вигляді, як було (закривати дверцята, не кидати відкритим тюбик зубної пасти)? Тому що інша людина теж захоче цим скористатися, і йому може бути неприємно.

ПРИНЦИП 4: Підтримувати порядок має бути легко

Зрозуміло, не потрібно надмірно романтизувати процес наведення домашньої та тілесної чистоти: справи це рутинні і навряд чи варті того, щоб класти на них життя. Тому потрібно постаратися, щоб ця необхідна частина буття була присутня у вашому житті по мінімуму. Сьогодні, на щастя, для цього є багато способів. Облаштуйте свою квартиру так, щоб утримувати її в порядку було легко і приємно:
• не використовуйте покриття і обробки, які збирають пил (килими, ковролін, драпірування);
• тримайте дрібні штучки в шафах або на засклених полицях;
• позбудьтесь горизонтальних поверхонь, які потрібно часто протирати від пилу;
• заведіть багато коробок і контейнерів для дрібних речей;
• не тримаєте "на поверхні" відразу всі дитячі іграшки: частина з них потрібно ховати на верхні полиці, а коли дитина вже встигне їх призабути, міняти "експозицію";
• у ванній поставте кілька контейнерів для брудної білизни: для білого, чорного і кольорового - і поясніть всім домашнім, куди що слід класти (відразу привчайте дитину щодня міняти трусики, шкарпетки, а також інший одяг, якщо вона стала "несвіжою" за запахом).

ПРИНЦИП 5: Не поспішати

Прагнення до порядку, з'явившись в ранньому віці, зазнає всілякі зміни і метаморфози. Часто діти в міру дорослішання з чистьох перетворюються в нечупар або навпаки. На це можуть впливати найрізноманітніші психологічні чинники. Але сенс залишається один: повністю потребу в чистоті і порядку формується у людини досить пізно - вже до моменту повного дозрівання особистості (приблизно в 25 років). Тому, якщо у вашого чада раптом ("Незрозуміло звідки - ми ж такі охайні") з'являються не зовсім приємні звички, не треба піднімати паніку і бити в усі дзвони. Майже напевно, якщо в дитинстві у дитини були закладені здорові правила гігієни та акуратності, то, ставши дорослою, вона до них повернеться. Просто всьому свій час. Іноді людині потрібно "перерости" якийсь складний період: найчастіше безлад в кімнаті підлітка - це якась речова матеріалізація плутанини, яка твориться у нього в душі.
Ця таблиця підкаже вам, як привчати дитину до порядку та дисципліни більш ефективно.
Вік
Що може робити дитина
Як йому допомогти
З 1-го року
✓ збирати розкидані іграшки
✓ складати в стопку книги та журнали
✓ самостійно відносити до ванної мокрі штанці
✓ розвантажувати пральну машину (викладати білизну в тазик)
✓ вішати курточку на гачок після прогулянки
Всі дії намагатися проводити разом з дитиною, все показувати і по багато разів пояснювати
З 2 років
✓ допомагати накривати на стіл (розставляти тарілки , розкладати вилки і ложки)
✓ допомагати на кухні (розмішувати тісто для млинців, чистити картоплю в мундирі і т. д.)
✓ мити за собою тарілку і чашку
✓ витирати пил спеціальною ганчірочкою
✓ поливати кімнатні квіти
✓ виносити за собою горщик
Необхідно обладнати для дитини особистий простір. Кімната (або куточок у ній) повинна бути влаштована таким чином, щоб кожна річ мала в ній власне місце, досяжні для дитини
З 4 років
✓ розкладати в дитячої іграшки так, як йому подобається і здається красивим (не заважайте йому і не нав'язуйте його волю)
✓ прати в тазику свої дрібні штучки: носову хусточку, носочки, трусики
✓ пилососити і випрати за допомогою швабри підлога
У дитини прокидається почуття прекрасного: у цьому віці для нього особливо важливо, як виглядає навколишній простір. Слідкуйте за своєю квартирою.
З 7 років
✓ мати постійні домашні обов'язки (наприклад, стежити за кімнатними рослинами, витирати пил в своїй кімнаті, мити раковину у ванній)
✓ самостійно стежити за своїм зовнішнім видом (брати чистий одяг, відправляти у прання брудну)
✓ вміти готувати прості страви (яєчню, салат)
Не сваріть дитину, якщо він щось зробить не так. Давайте їй більше самостійності. Підтримка порядку повинно сприйматися як важка робота.
З 12 років
✓ підтримувати порядок в зонах загального користування (ванна, туалет, коридор, вітальня)
✓ свою кімнату прибирати самостійно
Максимально зручно влаштувати інтер'єр та купити хорошу техніку.

МАЛЕНЬКІ ХИТРОЩІ

Позбавте дитину від занудною обов'язки прибирати квартиру поодинці, краще робити це всім разом: один пилососить, інший миє підлогу, третій витирає пил і т. д. Це виходить і швидше, і набагато веселіше. До речі, дорослим теж корисно перейняти цю хорошу традицію і не звалювати всі домашні справи на господарку будинку.
Щоб спробувати свої сили в умінні жити поруч з іншими людьми і не заважати їм, дитині дуже корисно у віці 10-12 років побувати в дитячому таборі. Часто діти повертаються звідти подорослішали і більше акуратними.

Кiлькiсть переглядiв: 0